ЯК НЕ зіпсувати ВІДНОСИНИ З КЛІЄНТОМ СВОЇМИ ВИбаченнями

У промисловості краси вибачення вважається майже обов'язковим компонентом спілкування з клієнтом. Іноді складається враження, що постійні вибачення – це закон клієнтоорієнтованості та ключ до лояльності клієнта.

Клієнт хоче отримати послугу, яку не надають у салоні, клієнта не можуть обслужити, тому що він запізнився на візит, клієнту відмовляють у відвідуванні з дитиною – у всіх цих ситуаціях адміністратор салону довго і рішуче вибачатиметься «за незручності».

Клієнт спізнюється на важливу зустріч, тому що послуга триває вдвічі довше, ніж заявлено на сайті, клієнт не може розрахуватися карткою, тому що термінал не працює, клієнту озвучили одну ціну, а за фактом виконання послуги називають іншу – аналогічна картина нам шкода, що так склалися обставини».

Що не так із цими вибаченнями? Якщо коротко: у першому випадку вони зайві, а в другому їх недостатньо.

Упевнені, у багатьох, хто читає цю статтю, зараз виникла хвиля обурення – адже це стандартна схема, якій вчать на всіх тренінгах: вибачитися, продемонструвати емпатію, сказати, що ви поділяєте та розумієте почуття клієнта… Як тоді клієнт дізнається, що ви на його боці, якщо не почує заповітного «Вибачте. Нам дуже шкода"?

Давайте розберемося, коли вибачення доречні й у якій формі, а яких випадках краще обійтися без них.

извинения клиентам

Вибачення необхідні, коли з боку салону краси щодо клієнта було допущено помилку, події співробітника чи послуга (результат, процес, певні її параметри) не відповідали заявам та обіцянкам салону краси – у рекламі, на сайті, у прайс-листі. Зверніть увагу не очікуванням клієнта, а тому, що компанія пообіцяла клієнту.

Якщо клієнт засмутився, що до складу процедури манікюру не входить масаж рук, і висловлює невдоволення, при цьому ви ніде не заявляєте, що масаж рук є частиною процедури манікюру – це не вина салону і, відповідно, приводу для вибачень немає.

Безумовно, адміністратор чи майстер не повинен ставити питання «А з чого ви вирішили, що має бути масаж рук?» або крижаним тоном повідомляти: «Ми ніколи не виконуємо масаж рук під час манікюру. Ви що вперше у нас?».

У такій ситуації буде доречно сказати: «Олено, в послугу манікюру не входить масаж рук. Але у нас в салоні є послуга СПА-манікюр, і в її рамках майстер виконує масаж та парафінотерапію. Наступного разу скажіть адміністратору під час запису, що ви хотіли б саме СПА-манікюр».

Інша ситуація, коли на сайті, у соціальних мережах чи рекламі ви заявляєте, що підготуєте клієнта до важливої ​​події за 1 годину, і в послугу входить укладання, маска та макіяж, а за фактом клієнт провів у салоні півтори години та запізнився на зустріч. Це безумовно підстава для вибачень та пошуку можливостей згладити ситуацію та незручності для клієнта (надати знижку, викликати та сплатити таксі, подарувати сертифікат – залежно від вашого регламенту роботи в подібних ситуаціях).


Отже, перше правило вибачень та жалів – не робіть їх дешевою валютою, яку не шкода роздавати праворуч і ліворуч.

Якщо ви вибачатиметеся в будь-яких ситуаціях, коли клієнт незадоволений або не може отримати бажане, то цінність ваших вибачень наближатиметься до нуля.


Понад те, повсюдне «Нам дуже шкода» співробітників салонів краси формує в очах клієнта неправильний образ б'юті-підприємства.

Салон краси сам себе ставить у позицію винного, навіть там, де ніякої вини немає, і змушений виправдовуватися за те, що не може задовольнити всі прохання та вимоги клієнтів (ми зараз говоримо про ті прохання та вимоги, які не відповідають бізнес-моделі, послугам) та асортименту підприємства).

Наприклад, клієнт запитує, чи може він прийти з дитиною 4 років, і той посидить на дивані, поки мамі зроблять укладання. На підприємстві діють правила, у яких чітко прописано, що діти віком до 7 років не можуть перебувати на території салону без супроводу дорослого. З цими правилами можна ознайомитися на сайті (Публічна угода) і безпосередньо в салоні.


Як реагує адміністратор на подібне прохання?
Якщо він починає вибачатися і виправдовуватися, клієнт відчуває, що є вина салону, і наполягатиме, лаятиметься, скаржитиметься або принаймні залишиться з відчуттям несправедливості.

Якщо адміністратор спокійно, впевнено та аргументовано пояснює, чому прохання не може бути виконане та пропонує альтернативне рішення (наприклад: «Ірина, якщо вам буде зручно, можу вас записати на інший час), реакція клієнта у 90% випадків теж буде адекватною.

Ми ж не очікуємо, що можемо залишити дитину 4 роки посидіти в холі кінотеатру, доки ми подивимося фільм. Не розраховуємо, що у магазині чоловічого одягу нам продадуть жіночу сукню. Сприймаємо як норму, що при запізненні на поїзд вже не можемо здійснити заплановану поїздку. Більше того, ми не чекаємо, що співробітники кінотеатру, магазину чи залізниці почнуть вибачатися перед нами. Чому тоді б'юті-підприємства у свідомості величезної кількості споживачів (і гірше, навіть керівників цих підприємств) виступають у ролі місця, де правила диктує виключно клієнт?

Якщо постійні вибачення там, де їм немає підстав – це одна крайність, то інша – це використання вибачень замість вирішення проблеми.


Якщо у чомусь ви як підприємство не дотрималися своїх обіцянок, то перший крок – вибачитись і другий крок – виправити проблему. Пропускаючи другий крок, ви втрачаєте лояльність клієнта.
Як мовиться в «Біблії клієнтоорієнтованості» книзі «Клієнти на все життя» Карла Сьюелла та Пола Брауна: «Ось що головне для клієнта: ви дотрималися слова? Виконання власних обіцянок набагато важливіше, ніж усі усмішки та шоколадки у світі».



Як правильно вибачатися?

Отже, ми розібралися, що вибачатися потрібно за обставин, які справді вимагають вибачень.

Другий момент розібратися, як це потрібно робити.

Які емоції у вас виникають, коли ви чуєте чи читаєте фразу «Ми вибачаємося за технічну несправність…», «Вибачте за завдані незручності», «Нам шкода, але…»? Як правило, подібні шаблонні та бездушні вибачення або не викликають жодних емоцій і просто проходять повз нашу свідомість як інформаційний шум, або викликають роздратування.

Ми чудово розуміємо, що ці слова – просто данина ситуації або частина затвердженого стандарту чи сценарію розмови. Приберіть із спілкування з клієнтами заїжджені кліше та продумайте людяні щирі формулювання, які відповідають вашій загальній концепції комунікацій. 

Розбийте вибрані формулювання за категоріями та визначте, які з них у яких ситуаціях будуть використовуватись.

Сюди ж відносяться горезвісні проявління емпатії "Я вас почула", "Я розумію ваші почуття" або словосполучення "завдані незручності" і "ваша проблема".

Краще скажіть прямо: «Олено, дуже шкода, що сьогодні змусили вас чекати», «Олено, вибачте, що не попередили вас про зміну майстра». Не говоріть про абстрактні незручності чи проблеми, говоріть про конкретну ситуацію, яка хвилює конкретного клієнта.

Не починайте спілкування з клієнтом з вибачень. Те, що вам шкода, не найважливіша інформація. Почніть із конструктиву, опишіть варіанти рішення, розкажіть про причини, а вибачення залиште на десерт, якщо вони доречні. Наприклад, замість «Нам дуже шкода, але сьогодні вже немає вільного часу на манікюр», скажіть «Олено, сьогодні немає вільного часу на манікюр. Можу вас записати на завтра. У якій половині дня вам буде зручно?».

Завжди без винятку супроводжуйте вибачення рішенням, висновками, альтернативою та термінами.

Наприклад, клієнт залишив скаргу, що йому телефоном нагрубіянив адміністратор. Керівник прослухав телефонну розмову адміністратора з клієнтом, переконався у справедливості скарги та дзвонить клієнтові з метою вибачитись. У подібній ситуації клієнту важливо розуміти, що подібна ситуація не повториться в майбутньому, а отже, варто озвучити ті заходи, які були вжиті для її вирішення.
Якщо берете час на вирішення якоїсь проблеми, завжди озвучуйте клієнту, що і коли має статися. Наприклад, "Катерино, я передам вашу скаргу керівнику, він розбереться в ситуації і протягом 2 днів з вами зв'яжеться особисто".


Чи завжди потрібна компенсація?

Якщо клієнт втратив час та/або гроші, компенсація виглядає більш ніж доречною. Але тут важливо розуміти адекватність компенсації. Якщо ви затримали наречену в день її весілля на півтори години, п'ятивідсоткова знижка на наступну процедуру виглядатиме знущанням. Логічно, що цінність компенсації для клієнта має бути хоча б приблизно пропорційною тим втратам, які він зазнав.

Не завжди компенсація передбачає роздачу знижок. Ви можете запропонувати клієнту підвищити категорію спеціаліста, розширити «начинку» послуги, додати безкоштовний догляд по постпроцедурі або доставити додому продукти для підтримки ефекту основної процедури. Коли ви даєте знижку на наступну процедуру, ви повинні бути впевнені, що клієнт ще раз звернеться. Якщо ситуація серйозна, і лояльність клієнта треба рятувати тут і зараз, знайдіть спосіб утримати клієнта в салоні, а не відпускайте його із примарною надією на повернення.

Підключіться сьогодні! Повний функціонал. Перші 7 днів – безкоштовно.

Автоматизуйте до 70% ключових процесів вашого підприємства, заощаджуйте час та ресурси, підвищуйте продуктивність роботи салону чи клініки! Приєднуйтесь до 500 клієнтам CleverBOX:CRM, які вже використовують унікальний функціонал для управління бізнесом у сфері health&beauty!